Gala teamová fotka
Pro Line - BV 5591 S
Volleyball match
Footballtennis match
Beach Volleyball match

Čápi v Prostějově dostanou nový domov, upraví se komín Galy

28.10.2021

Návrat zvěstovatelů jara.

Tradiční znamení, že se blíží definitivní konec zimy v podobě příletu čápů, by se mohlo vrátit po letech i do Prostějova. Přesněji na vysoký komín v areálu společnosti Gala v Krasicích.

Komín v areálu společnosti Gala projde opravami a na jeho vrchol bude instalována železná konstrukce umožňující stavbu čapího hnízda. 22. 10. 2021.

Vysloužil Čápi na ´galáckém´ komínu hnízdili od nepaměti. Symbol jara se do Prostějova pokoušel vracet i v posledních letech, ale po marném úsilí položit základy hnízda, se ptáci museli přemístit jinam. “Viděla jsem ho několikrát, jak se snaží nosit větvičky, ale vždycky na druhý den zmizel a už se nevrátil,” potvrdila Jana Harvilíková bydlící nedaleko komína.

Zaslepený komín nedovolil stavbu hnízda.

“Byl tam problém v tom, že komín je zabetonovaný a nahoře byl vyboulený, aby za deště stékala voda ven. Čáp tím pádem nemohl postavit hnízdo, protože mu větvičky odfoukával vítr,” popsala důvod, proč se nemohla několik posledních let čapí rodinka uhnízdit na tradičním místě Petra Folderová z Českého svazu ochránců přírody Iris Prostějov.

Nemalá investice pro dobrou věc.

“Stávající komín čeká oprava. Musí se staticky zajistit a následně bude vršek komína osazen železnou pletenou konstrukcí budoucího hnízda. Celkově přijdou stavební úpravy na sto padesát tisíc korun,” informovala Libuše Svobodová, správce areálu společnosti Gala a dodala: “Čápi na komíně v minulosti hnízdili a patří tam. Jedná se o ideální místo v blízkosti Krasického rybníka a polí.”

Pomohli i soukromí dárci.

“Rozhodli jsme se přispět částkou šedesát tisíc korun na pořízení kovové konstrukce, která bude připevněna na komín. Jedná se o peníze z transparentního účtu, na který jsou převáděny odměny za členství v dozorčích radách zástupců prostějovské kandidátky Občanské demokratické strany (ODS) a Nezávislých osobností města Prostějova,” komentuje náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že pravidelně podporují různé spolky a organizace z oblasti kultury, sportu, vzdělávání či sociální práce. Zbývajících devadesát tisíc korun investuje společnost Gala, jediný evropský výrobce špičkových volejbalových míčů, míčů pro házenou a nohejbal.

S opravami komína se začne počátkem letošního listopadu.

“Doufejme, že se čápům bude v novém hnízdě líbit. Konečně tak budeme mít čápy i v Prostějově, nejbližší čapí hnízda jsou v Němčicích nad Hanou, Nezamyslicích nebo Dubu nad Moravou, v blízkém okolí není žádné,” uzavírá Petra Folderová.

Zdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/capi-v-prostejove-dostanou-novy-domov-upravi-se-komin-galy-20211022.html

Foto: Deník/Zdeněk

Dovolena1 Dovolena1

zpět...