Gala teamová fotka
Pro Line - BV 5591 S
Návštěva místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu
Volleyball match
Footballtennis match
Beach Volleyball match

Mlátí do mě rukama, ale mně to vůbec nevadí

22.05.2019

Mlátí do mě rukama, ale mně to vůbec nevadí. A toto je můj příběh.

Narodil jsem se v druhé polovině 50. let minulého století. Jsem krásně kulatý a dívám se na svět často i z ptačí perspektivy. Sice do mě často mlátí rukama, ale mě to vůbec nevadí. Právě proto jsem byl stvořen a je to má práce. Díky tomu můžu poskytovat potěšení z pohybu tisícům lidí na celém světe. A kdo tedy jsem? Volejbalový míč z prostějovské Galy a toto je můj příběh.

Mlátí do mě rukama 1

Mlátí do mě rukama 2 Mlátí do mě rukama 3 Mlátí do mě rukama 4

Výrobní hala v prostějovské společnosti Gala - manažer speciálních projektů Galy Ivan Dostál a manažerka exportního prodeje Alena Grmelová | Foto: Deník / Karel Rozehnal Nejdříve mě šili ručně, ale od roku 1965 mě začali vyrábět i jako „lepeňáka“. Od roku 1973, se vznikem nové budovy Galy, se rozjela i industriální linka, díky níž nás začaly proudit do světa stovky a stovky.

Mlátí do mě rukama 5

Můžu být i profesionálem

Můj velký kamarád, manažer speciálních projektů Galy Ivan Dostál, tvrdí, že kromě mě, jako lepeného volejbalového míče, v Gale vyrábí i mé bratrance medicinální, nohejbalové a házenkářské míče. Ty medicinální jsou prý stále šité. A s těmi nohejbalovými se dokonce hraje mistrovství světa tohoto sportu. Mě jako volejbalový míč vyrábí v různých škálách. Jsem tak určen pro školy, k tréninku i vrcholových zápasům. A dokonce, když si na mě dají opravdu hodně záležet, narodím se coby profesionální volejbalový míč Pro-line a jako takový můžu být homologován světovou volejbalovou organizací, jako jeden z pěti na světě, pro nejvyšší vrcholové soutěže. To je paráda, co říkáte?

Na světe jsem za půl hodinky

A jak dlouho vlastně trvá má výroba? Když mě dřív šili ručně, tvořili mě tři lidé a trvalo to i za pomoci brašnářského koníka zhruba dvě a půl hodiny. Jako lepený přicházím na svět za pouhou půlhodinku a na mé výrobě se podílí minimálně patnáct lidí. Musím se často usmívat, jak kolem mě doslova lítají, abych byl co největší fešák a zároveň hodně vydržel.

Mlátí do mě rukama 6

Oblékám se do syntetické kůže

Můj kamarád Ivan říká, že dříve můj povrch vyráběli výhradně z kůže, pak, když už jsem vznikal jako „lepeňák“, tak také prý používali přírodní kůži, ale nyní mě už v drtivé většině oblékají do kůže syntetické. Musím říct, že je to pro mě daleko pohodlnější, protože v dešti se tolik nenacucávám, jako dřív.

Mám duši a hlídám si tlak

Ivan mi dokonce prozradil, že uvnitř mě je duše, které se říká vzdušnice a ta hlídá, abych neměl příliš nízký nebo naopak vysoký tlak. Tomu, co je pak mezi vzdušnicí a vrchní kůží, se říká pevnostní kostra. Díky ní jsem pěkně pravidelně kulatý a mám skvělé herní vlastnosti.

Jsem šetrný k přírodě

Jak už jsem se vám svěřil, vyrábí mě v prostějovské firmě Gala, a ta je podle Ivana jediným výrobcem lepených míčů v Evropě, jinak se „lepeňáky“ rodí hlavně v Asii. Tím, že jsem evropský míč, mám jednu speciální charakteristiku. V Evropě jsou totiž přísnější ekologické standardy, a tak mě přibližně před 15 lety začali vyrábět za pomoci ekologicky ředitelných lepidel. Tím se zásadně liším od mých soukmenovců třeba z Číny. A musím říct, že se mi pořádně ulevilo, protože rád skáču i venku, a abych otravoval prostředí kolem mě, to bych moc nerad.

Mlátí do mě rukama 7

Létám do celého světa

A už jsem vám říkal, že jsem taky velký cestovatel? Že ne? Tak vězte, že se mnou hrají volejbalovou extraligu nejen u nás v Česku, ale i v Holandsku, Belgii, Maďarsku, Řecku a v části Srbska. Tam všude hraji prim. Kromě kamaráda Ivana mám i kamarádku Alenu Grmelovou. Ta působí v Gale jako manažerka exportního prodeje a právě od ní jsem se dozvěděl, že se klidně můžu podívat i do Ruska či USA. A dokonce prý o mě hodně stojí i v Chile. Mí bratři už tam vyrazili, tak snad se tam i já někdy podívám.

Můžu být i specialista

Onehdy mi navíc Alena vyprávěla, že mě klidně mohou vyrábět i se speciálním potiskem, takže kdybyste si mě chtěli koupit na zakázku, tak si na mě můžete nechat umístit třeba i svou fotografii. A od Aleny taky vím, že mě klidně mohou vyrobit i jako speciální míč pro neslyšící s chrastítkem uvnitř. To jsou věci, jednomu se tomu ani nechce uvěřit.

Mlátí do mě rukama 8

Zvu vás na oslavu

Jak vidíte, pokud jste mou zpověď dočetli až do těchto míst, žiji si celkem spokojeně. A na co se ještě ve svém životě těším? Kromě cesty do Chile bych se rád zúčastnil jedné velké oslavy. Naše firma totiž letos slaví sedmdesátiny a já musím být rozhodně přitom, kdy bude pro zájemce 4. července od osmi do dvanácti hodin pořádat Den otevřených dveří. Lidem se v něm totiž představíme v plné parádě. Alena říká, že prostřednictvím komentované prohlídky provedou návštěvníky celou fabrikou, a to za plného chodu. Ukáží jim i způsoby testování míčů a třeba i plnění boxovacích pytlů na nové lince. Navíc na ně bude čekat i občerstvení a malý dárek. Tak co, přijdete se podívat? Já tam určitě budu.

Zdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/mlati-do-me-rukama-ale-me-to-vubec-nevadi-a-toto-je-muj-pribeh-20190518.html

zpět...